Yves Sente

Autor: Michał Błażejczyk
Ur.: 17 stycznia 1964 , Bruksela / Belgia
zdjęcie

Yves Sente urodził się 17 stycznia 1964 roku w dzielnicy Brukseli Uccle. W 1982 otrzymał dyplom ukończenia szkoły średniej, po czym rozpoczął studia w American High School w Arlington Heights (Chicago). Cztery lata później zdał na wydział prawa uniwersytetu Świętego Ludwika w Brukseli. Jego edukacja zakończy się stopniem licencjata z dziedziny spraw publicznych i międzynarodowych na uniwersytecie katolickim Louvain-la-Neuve. To zainteresowanie geopolityką bez wątpienia wpłyneło na jego późniejsze scenariusze przygód Blake'a i Mortimera.

Między 1986 a 1989 publikował rysunki satyryczne w "Wall Street Journal Europe" i komiksy w brukselskim czasopismie "Bravo Uccle". Sente nie wiedział wówczas, że zostanie wydawcą, ale od dawna marzył o opowiadaniu historii. 1 stycznia 1991 r. został redaktorem naczelnym pism, publikowanych przez Éditions du Lombard (m.in. "Hello BD" i "Kuifje"). Rok później znalazł się w dyrekcji tego wydawnictwa, a w 1993 r. - dyrektorem wydawniczym. Kierowanie ofertą dużego wydawnictwa, w dodatku przeżywającego trudności, nie było łatwym zadaniem. Sente podjął szereg działań, mających rozjaśnić i polepszyć politykę wydawniczą Lombardu, tak wobec czytelników, jak i wobec autorów. Stworzone za jego czasów kolekcje Signé (1994), Troisicme Vague Lombard (1999), Troisicme degré Lombard (2001) i Polyptyque (2003) okazały się dużymi sukcesami.

W listopadzie 1997 r. Sente postanowił spróbować swoich sił w odmiennej dziedzinie - pisaniu scenariuszy. Lombard szukał wówczas współpracowników dla rysownika Teda Benoit, który miał rozpocząć prace nad nowym tomem Blake'a i Mortimera. Sente napisał planszę-test, przedstawianą kandydatom. Zachecony tym doświadczeniem, w kwietniu następnego roku anonimowo wysłał gotowy plan scenariusza la Machination Voronov (Machinacji Woronowa) Didier Christmannowi, wówczas dyrektorowi wydawniczemu serii Blake i Mortimer. Temu przedłożony plan bardzo się spodobał. Scenarzyście-widmie nie pozostawało nic innego, jak tylko pójść za ciosem i przygotować pełen scenariusz. Zakończyło się to tym, że Sente w towarzystwie André Juillard'a stworzył (obok tandemu Benoit-Van Hamme) drugą drużynę, pracującą nad nowymi przygodami bohaterów Jacobsa. Najnowszy wynik ich pracy to les Sarcophages du 6eme continent (Sarkofagi szóstego kontynentu), które ukazały się w listopadzie 2003 r.

W 2004 roku ukazał się kolejny komiks, do którego scenariusz napisał Sente: Zemsta hrabiego Skarbka. Od roku 2007 jest scenarzystą serii Thorgal.

Jak widać, Sente woli nie występować w dwóch róźnych rolach w ramach tego samego wydawnictwa.


Komiksy:
blog comments powered by Disqus