Wywiad z Maciejem Gierszewskim - "Chcielibyśmy, aby komiksy były znów dla dzieci..."

Autor: Dominika Węcławek
12 marca 2013

Chcielibyśmy, aby komiksy były znów dla dzieci... - z Maciejem Gierszewskim rozmawia Dominika Węcławek.

 

Kiedy zaczęliście przymiarki do wejścia w rynek komiksów dla najmłodszych?

Do uruchomienia serii Centralka przymierzaliśmy się od około 3 lat.

Wówczas ogłosiliśmy pierwszą edycję międzynarodowego konkursu na komiksy przeznaczone dla dzieci oraz młodzieży ABECEDEX. Wygrała ją María Inés Gul, która rozwija swoje zainteresowania w zakresie takiego komiksu i od jakiegoś czasu publikuje swoje prace w magazynie dla nastolatek "Rookie".

Seria Centralka będzie obejmowała komiksy dla dzieci i dla młodzieży. Wyrasta ona na bazie wspomnianego konkursu ABECEDEX oraz z naszych doświadczeń wydawniczych, gdyż opublikowaliśmy już dwa komiksy, które przez naszych młodszych czytelników są bardzo lubiane, mam na myśli Wiktora i Wisznu Jeroen Funke oraz The Lonely Matador Jay Wright. Początkowo planujemy wydawać 4 komiksy w roku.

Jaka książka będzie pierwsza? Tomka Samojlika?

Pierwszy komiks "już za chwileczkę, już za momencik", bo w przyszłym tygodniu. Będzie to książka-laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu - Pustelnik autorstwa norweskiego twórcy Martina Ernstsena - jest to opowieść o chłopcu, który spędza samotne wakacje u babci. Historia opisuje rozwój przyjaźni między dwojgiem bohaterów, przedstawia różne sposoby radzenia sobie z nudą. Dodatkowo autor podejmuje problem rozumienia przez małe dziecko fantazji i rzeczywistości.

Czyli komiks Samojlika później? Macie dalsze plany?

Komiks Tomka Bartnik Ignat i skarb puszczy mamy w planach w okresie wakacyjnym, natomiast w drugiej połowie roku album Marzeny Sowy i Bereniki Kołomyckiej, który nie ma jeszcze polskiego tytułu, a francuski brzmi Cette nuit une fougere. Odnośnie czwartego tytułu 2013 roku, to najprawdopodobniej będzie to komiks z czeskiego wydawnictwa Labirynt. Dodatkowo ogłosimy kolejną edycją konkursu ABECEDEX.

Dlaczego akurat komiksy dla dzieci? Przecież obiegowa opinia o komiksach, jest właśnie taka, że są dla dzieci.

Uruchamiając serię Centralka zależy nam na tym, aby promować ambitne książki o wysokich walorach artystycznych i wychowawczych. Naszym nieustającym celem jest zwrócenie uwagi na bogactwo gałęzi komiksu dla młodszych czytelników, słabo rozwiniętego w Polsce i ograniczającego się właściwie do komercyjnych publikacji.

Przy okazji chcemy udowodnić, przewrotnie, prawdziwość hasła: "Komiksy są dla dzieci", chociaż w naszych rozmowach redakcyjnych o serii często dodawaliśmy do tego zdania słowo "także" i wówczas brzmi ono tak: "Są także komiksy dla dzieci".

Masz może w zanadrzu uzasadnienie, dlaczego czytanie komiksów od małego jest ważne?

Jesteśmy przekonani, że czytanie komiksów kształci. "Kolorowe zeszyty" posiadają unikalny potencjał wciągnięcia w historię/opowieść poprzez narrację wizualną, która uczy zrozumienia ciągłych/długich (a nie tylko fragmentarycznych) historii. Komiksy rozwijają w dzieciach umiejętność czytania i pisania. Dzięki nim nabywają podstawowych umiejętności: czytania z prawej do lewej oraz oglądania z góry do dołu. Dzięki rysunkom uczą się rozumieć niewerbalne kody interakcji, czyli gesty ciała i grymasy twarzy.

Chcielibyśmy, aby komiksy były znów dla dzieci. Zdajemy sobie sprawę, że w dobie tabletów i iPadów potrzeba czytania i fizycznego kontaktu z książką zanika, stąd jednym z zasadniczych celów, jakie nam przyświecają, jest ukazanie radości wynikającej z obcowania z nią, czytania jej wspólnie (rodzinnie), komentowania, oglądania, przewracania kartek.

Stawiamy na książki niebanalne, intrygujące, poruszające tematy trudne (jak samotność i nuda w Pustelniku), czytelnie opowiedziane i realizowane według zasady "bawiąc uczy, ucząc bawi". Hasło promocyjne serii brzmi: "Komiksy dla dzieci mądrych rodziców", czyli czytane wspólnie przez dzieci i rodziców.

Czy mieliście okazję sprawdzić, jak wyglądają rynki komiksów dziecięcych w innych krajach?

Cały czas szukamy ciekawych publikacji. Jeździmy na różne festiwale, spotkania, warsztaty po całej Europie, wszędzie wypatrujemy książek, które mogłyby nas zainteresować (ale nie tylko nas, ponieważ "zatrudniamy" także dziecięcych konsultantów, którzy wespół z nami czytają proponowane tytuły). Zresztą nie tylko my startujemy z takimi seriami, bo w Polsce także Kultura Gniewu, a w Europie brytyjskie Nobrow, niemiecki Reprodukt. Natomiast za oceanem już od jakiegoś czasu takie wydawnictwa jak Top Shelf czy Archaia publikują komiksy dla dzieci.

Zamierzacie przygotowywać propozycje dla zupełnie małych dzieci i dla takich nieco starszych?

Dominiko, odpowiadając już bezpośrednio na twoje pytania, to w linii dziecięcej Centralki mamy w planach wydawać komiksy przeznaczone dla dzieci od 3 lat, natomiast w linii przeznaczonej dla młodzieży, to od 14-17 roku życia. Grupę wiekową dla Pustelnika oceniamy jako 6+.

Pustelnik

Scenariusz: Martin Ernstsen
Rysunek: Martin Ernstsen
Tłumaczenie: Katarzyna Tunkiel
Wydawnictwo: Centrala
Rok wydania polskiego: 2/2013
Tytuł oryginalny: Hermit
Liczba stron: 56
Format: 150x220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-63892-04-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus