Wywiad z Andre-Paulem Duchateau przeprowadzony podczas MFKiG 2009

Autor: Maciej Szatko
27 października 2009

Autor: Miras

M&M: Zaczniemy od niespodzianki - mamy dla Pana prezent: wie pan o kilku Pana komiksach wydanych w Polsce, jak Yans, ale podejrzewamy, że nie wie Pan, że w latach 84 i 85 w gazecie "Świat Młodych" opublikowane zostały m.in. przygody Alaina Chevalliera...

Andre-Paulem Duchateau: A to niespodzianka! Ta historia liczy 21 albumów, które wydał Lombard.

Ta seria, drukowana 3 razy w tygodniu, liczyła jedynie kilkanaście odcinków.

Nie wiedziałem o tym. Byłem wówczas redaktorem naczelnym "TinTina". Od publikacji takich rzeczy był zupełnie ktoś inny.

W Polsce tytuł tego komiksu brzmiał Błyskawica - na start!.

To mi nic nie mówi.... Co to za opowieść była? O czym ona jest?

To krótki wycinek jednego z albumów, wydany u nas jedynie w 12-u odcinkach...

W tej chwili nie jestem w stanie zidentyfikować tego epizodu, jako że wyszło jak wspomniałem 21 albumów.

A tak zwiastun tej serii wyglądał u nas...

Chętnie bym się dowiedział co to za odcinek i w jaki sposób doszło do jego publikacji. Po powrocie do domu sprawdzę w którym to było albumie (śmiech).

Rok wcześniej, w 1984 miała miejsce podobna sytuacja, opublikowano inny komiks Pańskiego autorstwa - nie był to jednak ani Yans, ani Hans, a Jan - Przybysz Znikąd.

Zastanawiałem się z Waszymi poprzednikami dlaczego w Polsce mój bohater nazywa się Yans, a nie Hans i być może wzięło się to właśnie od imienia Jan?...

W Polsce Yans wziął się, ponieważ imię Hans kojarzyło się u nas za bardzo wojennie. Proszę zwrócić uwagę, że w tym wydawnictwie brak jest jakiejkolwiek wzmianki o scenarzyście i rysowniku historii... Proszę zachować egzemplarz z obiema publikowanymi w tej gazecie historiami na pamiątkę.

Bardzo dziękuję, to miłe.

Kończąc historię polskich gazet chcielibyśmy wspomnieć jeszcze, iż jeszcze jedna Pańska seria - Les Casseurs, narysowana przez Christiana Denayera, opowiadająca o policjantach Alu Russelu i Brocku - została u nas wydrukowana pod tytułem 3X kontra MAMUTY, a przy okazji druku zdarzyła się nawet pomyłka związana z błędną kolejnością wydrukowanych plansz.

A, to znam! To historia o Big Mamie!

Ta nazwa nie pojawia się w tym komiksie...

Powstały dwa albumy na ten temat: Big Mama i Big Mama 2.

Niestety, w Polsce nie wydane...

Muszę przyznać, że jestem mocno zaskoczony moimi polskimi publikacjami (śmiech).

Chcielibyśmy zapytać o rysowników, z jakimi Pan współpracował - Tibeta, Christiana Denayera - jak można ich porównać do Grzegorza Rosińskiego i Zbigniewa Kasprzaka?

Współpraca z Tibetem nie jest podobna do niczego. Jesteśmy starymi przyjaciółmi, znamy się 63 lata., Tak długiej przyjaźni nie można z niczym porównać. Podobnie rzecz ma się z Denayerem, który przed współpracą ze mną był wziętym scenografem. Kiedy poznałem Grzegorza, nasza współpraca również układała się znakomicie, nie można jej jednak porównywać do tej z Tibetem. Z Grzegorzem znam się już ćwierć wieku, niewiele mniej ze Zbigniewem Kasprzakiem - ponieważ jego imię jest dla mnie nie do wymówienia, nazywam go Kasem.

Jeśli chodzi o pańską sztandarową postać - Ric Hocheta - czy seria 60 albumów to jakiś swoisty rekord?

O nie! Jest ich więcej! W marcu ukazuje się 77 album!

To wstyd, że w Polsce nie ukazał się jeszcze ani jeden, mamy nadzieję, że to się zmieni...

Mnie też jest z tego powodu bardzo przykro. Bardzo chciałbym, żeby Ric Hochet się w Polsce ukazał. Natomiast ostatnio ukazał się we Francji album zatytułowany Terror - o rewolucji francuskiej - i mam nadzieję, że także ten album zostanie w Polsce wydany. To mój pierwszy album jaki został przetłumaczony na język angielski, wcześniej bywały z tym problemy. Być może przeszkodą dla polskich i innych wydawców była duża ilość części w serii.

Nie sposób nie zapytać o najbardziej znanego w Polsce Pańskiego bohatera - czy jest możliwe że 13 album serii Yans - przerwanej / wstrzymanej 10 lat temu - ujrzy kiedyś światło dzienne?

Yans - 12 - Kraina otchłaniRaczej nie... Istnieje scenariusz do tej części, jest pomysł wydania integrala całej serii - być może znajdą się w nim pojedyncze, sygnalizujące treść tego albumu rysunki. Zapytałem ostatnio Kasa o możliwość kontynuacji serii. Skończył on jednak pracę nad Halloween Blues, a teraz zaczyna robić coś innego...

Ale mimo wszystko taka możliwość istnieje?

Kas jest zajęty innymi rzeczami, nie sądzę, żeby podjął się tematu kontynuowania Yansa.

Chcielibyśmy zapytać o epizod Yansa zatytułowany Wieża Rozpaczy (licząca jedynie kilkanaście plansz historia narysowana przez Grzegorza Rosińskiego, w Polsce wydana w odcinkach w magazynie "Super Boom") - czy ta krótka historyjka była jedynie odskocznią od "regularnej" serii? W jakich okolicznościach powstała?

Ta historia przeznaczona była do specjalnego wydania małoformatowego, odłamu "TinTina", którego byłem redaktorem. W przypadku wydania zbiorczego przygód Yansa na pewno zostanie w nim umieszczona. Pytanie tylko w jaki sposób zostanie wydrukowana. Ale na pewno będzie, pomysł jest już zresztą w zaawansowanej fazie realizacji.

Bardzo serdecznie dziękujemy za rozmowę i za wizytę w Polsce. Jak widać jest Pan w znakomitej formie!

Cóż, zacząłem pracować jako pisarz w wieku 15 lat, jestem zahartowany (śmiech).

Yans - 12 - Kraina otchłani

Scenariusz: Andre Paul Duchateau
Rysunek: Zbigniew Kasprzak
Kolor: Graza
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 4/2003
Tytuł oryginalny: Hans: Le pays des Abysses
Wydawca oryginalny: Lombard
Rok wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 46
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 83-237-9679-3
Cena z okładki: 16,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus