Wywiad z Tobiaszem Piątkowskim z okazji premiery komiksu "Bradl" #1

Autor: Maciej Jasiński
3 lutego 2017

Maciej Jasiński: W posłowiu do pierwszego tomu Bradla napisałeś o sobie "emerytowany autor komiksów". Jakie były powody tego przejścia na emeryturę pięć lat temu po napisaniu scenariusza do komiksu Biegun? Czym się w tym czasie zajmowałeś?

Tobiasz Piątkowski: Od 4 lat pracuję w Platige Image, gdzie zaczynałem w reklamie, a teraz współtworzę dział projektów specjalnych, kryptonim Fishladder. Emerytura była oczywiście żartem ale faktycznie coraz rzadziej miałem czas na działalność pozazawodową. Bradl to powrót po dłuższej nieobecności i jednocześnie okazja zrobienia czegoś tak jak zawsze chciałem - z doskonałym rysownikiem, w ulubionym formacie, nawet pozwolono nam podzielić opowieść na zeszyty!

Bradl bazuje na historii Kazimierza Leskiego. Co takiego interesującego było w tej postaci, że zdecydowałeś się opowiedzieć fabularyzowane jego losy w komiksowej wersji?

Da się odpowiedzieć jednym słowem - brawura. Leski z uszkodzonym kręgosłupem jeździł w mundurze niemieckiego generała po okupowanej Europie. Ta jego kontuzja zresztą sprawiła, że wybrał toższamość generała. Jako nizszy stopniem musiałby w pociągu stać na korytarzu, generałowi przysługiwało miejsce w przedziale. Dodatkowo Leski to postać mało znana, mogłem na swój sposób zbudować jej popkulturowy obraz i przekazać go czytelnikom.

Propozycja realizacji komiksu wyszła od Muzeum Powstania Warszawskiego. Kiedy to było? Jak długo trwało przygotowanie scenariusza tego pierwszego tomu?

Produkcja nam się rozciągnęła - pierwsze rozmowy były chyba 1,5 roku temu. Trochę też zmieniła sie koncepcja. Początkowo myślałem, że w 4 zeszytach “skompresuję” całą okupacyjną historię Leskiego. Ale kiedy prace ruszyły, kiedy zobaczyłem postacie narysowane przez Marka zdecydowałem się pójść tropem serialowym. Nie tyle zdać sprawę z życiorysu Bradla ile skonstruować fajną, sensacyjną historię z Warszawą jako intrygującym, mrocznym tłem.

Pierwszy tom to zarysowanie tła, przedstawienie głównych bohaterów, więc zakładam, że w kolejnych częściach można spodziewać się większej liczby akcji przeprowadzanych przez grupę, do której należy Bradl. Ile cała seria ma liczyć tomów i kiedy można spodziewać się kolejnego?

Drugi tom zamknie temat głównego przeciwnika naszego bohatera, zdobiącego (choć to niefortunne słowo w tym przypadku) okładkę. Powinien pojawić się w okolicach wakacji. Przed nami jeszcze losy Muszkieterów i perypetie ich dowódcy - Bradl będzie musiał zdecydować czy pozostać przy ekscentrycznym Inżynierze, czy przejść do ZWZ. Potem wszystkie eskapady zagraniczne... jest to materiał na całkiem rozbudowaną serię. Myślę, że zainteresowanie będzie na tyle duże by zarówno Muzeum jak i Egmont chcieli kontynuować przygody Leskiego.

  

Wracając do Twoich starszych projektów - co z drugim tomem Pierwszej Brygady? Wiele osób - w tym ja także - czeka już 10 lat na kontynuację. Czy jest szansa na Tokijskiego łącznika?

To dobry projekt i chciałbym znaleźć czas by go domknąć. Pracuję nad tym, by tak poukładac życie zawodowe żeby mieć czas na regularne projekty komiksowe. Na razie z marnym skutkiem, ale pracuję.

Kilkanaście lat minęło już natomiast od wydania komiksów z serii Status 7. Czy myślałeś może razem z Robertem Adlerem o nowej edycji, wydaniu zbiorczym?

Dużo wody upłynęło w Wiśle - myślę, że teraz obaj zrobilibyśmy wszystko to zupełnie inaczej... Chętnie napiszę coś cyberpunkowego czy szerzej - futurystycznego dla odmiany po historycznych inspiracjach. No i chętnie zrobię coś nowego z Robertem. Tylko kiedy? Kiedy?

I na koniec pytanie o to czy skoro już zrezygnowałeś z owej wcześniejszej emerytury komiksowej, masz w planach jakieś inne projekty, poza kontynuacją Bradla oczywiście?

Mam w głowie 2 koncepcje komiksowe czy może raczej, jak to się mówi modnie, cross-mediowe. Obie czerpią z historii, ale uderzają w póki co nie zagospodarowane rejony popkultury. Zobaczymy czy znajdą się środki na ich realizację. A czy skończy się komiksem, czy grą czy czymś jeszcze innym? Nie wiem jeszcze.

Bradl - 1

Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunek: Marek Oleksicki
Wydawnictwo: Egmont, Muzeum Powstania Warszawskiego
Rok wydania polskiego: 1/2017
Liczba stron: 64
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328118997
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,99 zł


blog comments powered by Disqus