Wywiad z Robertem "Bele" Sienickim

Autor: Jerzy Łanuszewski
2 maja 2008

Jerzy "Gordon" Łanuszewski: Zacznijmy od początku: jakie były pierwsze kroki grupy netKOLEKTYW?

Robert "Bele" Sienicki: Wszystko zaczęło się od forum założonego przez Dakuba Jebskiego (autor m.in. Bossi & Bosso) na które zaprosił znajomych twórców komiksów sieciowych. Po jakimś czasie, ktoś zaproponował wydanie zina, a niedługo potem postanowiliśmy założyć grupę netKolektyw.

Zdradzisz jak wyglądają prace nad każdą edycją?

Autorzy przysyłają nam swoje propozycje, a my staramy się wybrać jak najlepsze i złożyć z nich porządny numer. Przy podjęciu ostatecznej decyzji podpieramy się sugestiami zaprzyjaźnionych recenzentów z portalu Esensja czy Motyw Drogi. Bartek Biedrzycki - który odwala całą brudną robotę jaką jest kontakt z drukarnią i sprawy finansowe - trzyma to wszystko za przysłowiowe jaja. Jest bardzo surowy w kwestii deadline'u. Wiele razy bowiem zdarzało się, że autorzy zabierali się za komiks w ostatniej chwili i trzeba było na nich czekać.

Jakie kryteria decydują o umieszczeniu komiksu w "Kolektywie"?

To musi być po prostu dobry komiks.

Numer trzeci był pierwszym "Kolektywem tematycznym". Czy planujesz utrzymać ten styl w dalszych częściach?

Na drugim numerze nie pozostawiono suchej nitki, więc trzeba było spróbować czegoś nowego. Uznaliśmy, że temat przewodni może być dobrym pomysłem i to się najwyraźniej sprawdziło. Zebraliśmy naprawdę dobry materiał. Myślę, że będziemy dalej kierować się tą drogą.

Zdradziłbyś tematykę następnego odcinka?

Tematem kolejnego numeru są "Czterej Jeźdźcy" oraz podtematy: Głód, Śmierć, Zaraza i Wojna. Mam nadzieję, że sprzeda się równie dobrze jak poprzedni.

Na razie "Kolektyw" wychodzi w niewielkim nakładzie. Uważasz, że to może się zmienić? Czy wasz magazyn ma szanse stać się standardowym komiksem środka?

Niski nakład był konieczny, bo nie mieliśmy bladego pojęcia czy ktoś zechce nasz "Kolektyw" kupić. Póki co nie planujemy zwiększania ilości egzemplarzy. Może w przyszłości.
Czy ma szanse stać się komiksem środka? Pojęcia nie mam. Było by fajnie.

Jakie projekty ma w planach "Dolna półka"? Szykujecie coś ciekawego na MFK?

Na MFK planowany jest kolejny numer "Kolektywu" oraz historia o Wampirze Kwaziu duetu Piotr Nowacki/Daniel Gizicki, którą chcemy wydać w kolorze. Na przyszłym WSK natomiast będzie można nabyć 100 stronicowy album o Rycerzu Janku, który rysuje, znany ze stron "Kolektywu", Igor Wolski. Nad scenariuszem czuwam ja i Janek Mazur.

Jak rozwijają się prace nad pełnometrażowym The Movie? Czy po wypuszczeniu tego dzieła drukiem masz zamiar kontynuować zabawę z redaktorami? Może masz już jakiś pomysł na inny projekt?

Prace nad The Movie nadal trwają. Mam napisany scenariusz, powolutku rysuję kolejne strony. Chciałbym jednocześnie prowadzić stronę internetową na której znajdowały by się paski dotyczące bieżących wydarzeń, oraz zeszytowe długie historie w których znajdowały by się nawiązania do klasycznych i znanych filmów. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy znajdzie się wydawca na pierwszą historię i czy jej sprzedaż będzie wystarczająco dobra, aby myśleć o kolejnych częściach.
Mam głowę pełną pomysłów na inne projekty, jednak nie zamierzam ich w najbliższej przyszłości realizować. Rysuję The Movie oraz spełniam się jako scenarzysta pracując nad przygodami Rycerza Janka. Póki co zdecydowanie mi to wystarcza.

Jak oceniasz obecną sytuację polskiego komiksu internetowego?

Cóż, zbyt dobrze nie jest. Naprawdę dobrych komiksów jest bardzo mało. Można je w zasadzie policzyć na palcach jednej ręki. Coraz więcej webkomiksów zostaje zamkniętych, a praktycznie nic nowego nie przybywa. Dzięki Bogu za "Gamer9" czy "Człowieka Szynszylę", bo naprawdę nie miał bym co czytać.

Co sprawiło, że zainteresowałeś się komiksami?

Interesowałem się nimi praktycznie od zawsze. Kiedy jeszcze nie umiałem zbyt dobrze czytać to po prostu przeglądałem obrazki. Zaczynałem od Kaczora Donalda, Asteriksa oraz Kajka i Kokosza. Bardzo szanuję komiks Hugo. Nie jestem pewien czy nie był to przypadkiem pierwszy komiks, który przeczytałem. Potem oczywiście zacząłem sięgać po inne rzeczy m.in. przygody Batmana czy Spider-mana wydawane wówczas przez TM-Semic. Teraz staram się czytać wszystko co wydaje mi się interesujące.

Masz swoich mistrzów? Którzy twórcy/które komiksy zrobiły na tobie największe wrażenie?

Oczywiście. Jestem wielkim fanem twórczości Gartha Ennisa - w szczególności serii Kaznodzieja. Mogę czytać to bez końca. Uwielbiam też Gaimanowego Sandmana, Hellboya Mignoli czy rewelacyjny Transmetropolitan Warrena Ellisa. Niedawno pochłonąłem Strażników Alana Moore'a i nadal jestem pod wrażeniem tego dzieła. Moore jest geniuszem i udowadnia to w każdym swoim scenariuszu. Powinniśmy się od niego uczyć.

Kolektyw - 3 - (1/2008) Miejskie legendy

Scenariusz: Bartek Biedrzycki, Michał Dzitkowski, Jakub Dębski, Tomasz Grządziela, Rafał Kołsut, Jan Mazur, Konrad Okoński, Robert Sienicki
Rysunek: Robert Adler, Michał Dzitkowski, Tomasz Grządziela, Ewa Jędrzejczak, Konrad Okoński, Łukasz Okólski, Grzegorz Pawlak (II), Robert Sienicki, Igor Wolski
Okładka: Tomasz Zych
Wydawnictwo: Dolna Półka
Rok wydania polskiego: 3/2008
Liczba stron: 60
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 10 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus