Wywiad z Romanem Surżenką

Autor: Maciej Szatko
22 maja 2012

Jednym z gości tegorocznej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa był rysownik albumu pt. Raissa z pobocznej serii Thorgala, noszącej podtytuł Louve - Roman Surżenko. Mimo napiętego harmnogramu wizyty udało się nam przeprowadzić krótki wywiad z artystą, który możecie przeczytać poniżej:

Mefisto: Chciałbym rozpocząć pytaniem o przygotowywane przez Ciebie nowe albumy z serii Louve i Młodość Thorgala (Trzy Siostry Minkelsonn). Współpracujesz przy nich znowu z Yannem. Jak się układa Wasza współpraca?

Roman Surżenko: Tak, pracuję obecnie nad dwoma spin offami – drugim tomem Wilczycy i pierwszym ze świata Młodego Thorgala. Praca idzie bardzo dobrze, planuję zakończyć ją za ok. miesiąc. Jeśli chodzi o Yanna to współpracuje mi się z nim bardzo dobrze. Jest to bardzo znany francuski twórca, chociaż jego twórczość poznałem dopiero, kiedy się spotkaliśmy. Jestem nim zachwycony, ma świetne pomysły i bardzo go lubię, także jako człowieka. Komunikujemy się głównie prze internet, ale jest on bardzo otwartą osobą, potrafi doskonale wyjaśnić każdą scenę, jest pomocny i otwarty na moje pomysły, które często razem opracowujemy.

M: Wydaje mi się, że praca nad dwoma spin-offami na raz ma taką zaletę, że po zakończeniu jednego nie trzeba "wychodzić" z jego klimatu, żeby wczuć się dobrze w kolejny, natomiast wadę – że po jakimś czasie można mieć dość ciągle tej samej serii. Czy zdarzyło Ci się może podobne odczucie?

R: Absolutnie nie, dlatego, że bardzo lubię świat fantasy i bardzo chcę go nadal rysować, a poza tym dopiero co rozpocząłem pracę nad serią, więc nie zdążyłem się nią jeszcze zmęczyć. Główna seria Thorgala była dla mnie bardzo ważna i miała wielki wpływ na moją twórczość, dlatego mam nadzieję, że będę nad nią pracował jak najdłużej.

M: Można zaobserować małą rosyjską ofensywę na rynku frankofońskim. Wcześniej w wydawnictwie "Le Lombard" publikował Youri Jigounov. Czy mieliście okazję się poznać? Czy był on Twoim przewodnikiem po zachodnim rynku komiksowym?

R: Myślę, że nie możemy mówić o rysyjskiej inwazji, gdyż w Rosji mieszka 140 mln ludzi, a zaledwie kilku twórców, jak Jigounov, czy Igor Baranko z Ukrainy przebiło się na rynek zachodni. Poza tym Jigounov od lat mieszka w Belgii, jest więc europejczykiem, nigdy się nie spotkaliśmy, znam jego twórczość, ale nie miał on żadnego wpływu na moją pracę w "Le Lombard".

M: Na ile albumów z góry zaplanowana jest seria o Louve, a na ile seria z Młodości Thorgala? Ile jest już gotowych scenariuszy?

R: Nie wiem dokładnie. Mogę w tej chwili jedynie powiedzieć, że obie serie poboczne zaplanowane zostały na kilka albumów, by pokazać rozwój charakterów bohaterów i ich wpływ na główną serię. Plan jest taki, żeby tworzyć jeden album naprzód, będący zamkniętą historią – zarówno w przypadku Louve, jak i Młodego Thorgala. Ale rysownicy nie zajmują się takimi rzeczami.

M: W listopadzie ubiegłego roku powiedziałeś w wywiadzie, że bardzo chciałbyś przyjechać na jakiś konwent komiksowy w Polsce, ale że jesteś bardzo zajęty pracą nad spin-offami Thorgala, więc nie możemy się Ciebie szybko spodziewać w naszym kraju. Jak widać już w pół roku później udało się Ciebie jednak zaprosić do nas – jak Ci się podoba w Polsce podczas krótkiego jeszcze pewnie pobytu?

R: Przyjechałem z jednego ważnego powodu - dowiedzialem się, że w Warszawie obecny będzie także Grzegorz Rosiński <śmiech>. Jestem tutaj już dwa dni, ale ze wględu na napięty program Festiwalu Komiksowa Warszawa nie miałem jeszcze czasu zobaczyć stoisk i pozwiedzać wystaw. Wiem, że gdzieś tu są obecne moje prace, ale ich też jeszcze nie widziałem. Najważniejsze są dla mnie spotkania z ludźmi, nawiązanie nowych przyjaźni i spędzenie tutaj miłych chwil.

M: Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że znalazłeś czas by nas odwiedzić i życzymy Ci powodzenia w dalszej pracy.

Thorgal: Louve - 1 - Raissa

Scenariusz: Yann
Rysunek: Roman Surżenko
Okładka: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 11/2011
Tytuł oryginalny: Les Mondes de Thorgal: Louve: Raissa
Wydawca oryginalny: Le Lombard
Rok wydania oryginału: 2011
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-4717-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 23,00 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus